Mano paskyra (klientams) Profesionalams
Paslaugos
Apie mus Naujienos ir patarimai DUK
Mano paskyra DUK

Neramina artėjantis šildymo sezonas? Gyvenamosiose patalpose atlikite namų darbus

2022-09-20

Šaltieji metų mėnesiai – ne už kalnų, todėl jau dabar metas pradėti galvoti apie kitą mėnesį prasidėsiantį šildymo sezoną. Šiemet šalies gyventojai nerimauja dėl būsimo šildymo išlaidų padidėjimo, susijusio su sparčia infliacija ir kitomis priežastimis. Kai energijos išteklių kainos nesustodamos kyla, svarbu ieškoti sprendimų, kaip kuo efektyviau naudotis šildymu itin neploninant piniginės.

„Gyventojai, kurie savo namus šildo malkomis, granulėmis, dujomis ar naudoja kitas individualiai reguliuojamas sistemas, gali patys reguliuoti šilumos lygį namuose. Nors gali atrodyti, kad butų savininkai, kurių būstuose įrengtas centrinis šildymas, šaltaisiais metų mėnesiais turi ribotas galimybes kontroliuoti sąskaitą už šildymą, vis dėlto tai nėra neįmanoma“, – sako draudimo bendrovės „Gjensidige“ Žalų departamento vadovė Baltijos šalims Viktorija Katilienė.

Pasak draudikės, numatytas šildymo kainų augimas ne vienam gyventojui kelia galvos skausmą, ypač nerimauja savininkai tų butų, kurių gyvenamosios patalpos šildomos naudojant centrinį šildymą, o sumontuoti šildymo radiatoriai neturi mechaninio vožtuvo termostato. „Viena rekomendacijų daugiabučių namų valdytojams ar patiems butų savininkams – imtis iniciatyvos ir pasirūpinti, kad šildymo temperatūra būtų sumažinta šilumos mazge. Sumažinus temperatūrą bent vienu laipsniu sutaupoma apie penkis procentus šildymo išlaidų, ilgainiui tai leidžia daug sutaupyti. Svarbu prisiminti, kad pirmiausia reikia galvoti apie savo sveikatą ir savijautą, todėl negalima nustatyti per žemos temperatūros“, – kalba V. Katilienė.

„Sugaudyti“ kelis laipsnius galima patiems

„Jeigu namuose dar nesate įsirengę termostato, verta pagalvoti apie jo įsigijimą. Variantų yra įvairių, tačiau dažniausiai namuose montuojamas mechaninis vožtuvo termostatas, kuris individualiai jungiamas prie kiekvieno kambario radiatoriaus. Tokio tipo termoreguliatorius leidžia reguliuoti temperatūrą kiekviename kambaryje, tačiau patalpoms apšildyti prireikia ilgesnio laiko“, – tvirtina „PortalPRO“ paslaugų vadovas Mantas Vasiliauskas.

Skirtingai nei mechaniniai, pasak M.Vasiliausko, elektroniniai termostatai yra tikslesni ir efektyvesni, nes leidžia reguliuoti temperatūrą keičiant vos 0,1 laipsnio. Paslaugų vadovo teigimu, toks termostatas leidžia kiekvienoje patalpoje užprogramuoti konkrečią temperatūrą, kai ketinate išeiti iš namų ar naktį, – tai gerokai pakeis šildymo išlaidas.

„Termostatą rekomenduojama reguliuoti atsižvelgiant į patalpos naudojimą ir kasdienio buvimo trukmę. Išeinant iš namų šildymą galima sumažinti dviem trimis laipsniais. Tai galite padaryti ir naktį, ruošdamiesi miegoti, kai temperatūros pokyčiai nėra tokie pastebimi. Temperatūrą galima reguliuoti kiekviename kambaryje atskirai, pavyzdžiui, svetainėje gali būti šilčiau, jei ten praleidžiate daugiausia laiko, o miegamajame – vėsiau, jei vėsioje patalpoje maloniau nakties ramybės metu“, – pataria M. Vasiliauskas.


Nepriklausomai nuo būsto tipo, pasak „PortalPRO“ paslaugų vadovo, svarbu pasirūpinti, kad jis būtų apšiltintas, nebūtų nereikalingų tarpų, pro kuriuos pasišalina šiltas oras. „Patikrinkite, ar pro langų rėmus nepatenka šalto oro. Tokia problema dažniausiai pasitaiko namuose su senais mediniais rėmais. Pabandykite uždengti tarpus sandarinimo guma, įklijuodami ją lango rėmo viduje, jei reikia – ir ant stiklo“, – kalba M. Vasiliauskas.

Jo teigimu, durys taip pat gali turėti įtakos kambario temperatūrai. „Kaip ir languose, duryse taip pat gali būti tarpas, kurį reikia uždengti. Durų apačią galima uždengti kilimu, kuris sustabdys oro srautą. Taip pat patikrinkite durų kraštus. Jei jaučiate, kad pro juos pučia, tarpams apdoroti tinka jau minėta sandarinimo guma“, – sako specialistas.

Langams ir grindims – ypatingas dėmesys

Dažnai šilumos nuostolius, pasak M. Vasiliausko, gali pastebėti ir namų su sena medine grindų danga savininkai. „Ilgainiui tokio tipo grindų lentų sandūrose dažnai susidaro įtrūkimai, kuriuos dažniausiai sukelia drėgmės pokyčiai namuose, priklausomai nuo sezono ir temperatūros bute. Šiuos tarpus taip pat rekomenduojama užpildyti, taip išlaikant šilumą patalpoje. Tam geriau naudoti plastišką glaistą, kuris nelūžinėja ir nesudaro negražių įtrūkių, kartu stabdo šilumos praradimą. Tačiau tarpų poveikį galima gana paprastai ir greitai pašalinti uždengus įtrūkius kilimu“, – pataria specialistas.

Jei vis dėlto patalpoje jaučiamos šalto oro srovės, pasak M. Vasiliausko, verta pagalvoti apie naujus langus ir duris, taip pat naujos grindų dangos ir apšiltinimo įrengimą.

„Siekiant, kad visa pagaminama šiluma nenueitų vėjais, svarbu nepalikti langų vėdinimo režimu. Jei norite vėdinti patalpas, efektyviau trumpam visiškai atidaryti langą. Taip į patalpą greičiau pateks grynas oras, ir nereikės be reikalo eikvoti radiatorių teikiamos šilumos“, – paaiškina paslaugų vadovas.

Jos teigimu, kai langai yra uždaryti, užuolaidomis taip pat galima lėtinti šilumos praradimą ir šalčio patekimą. „Užuolaidos yra gera priemonė išlaikyti šilumą namuose, tik pasirūpinkite, kad jos neuždengtų pačių radiatorių. Butų savininkams storos užuolaidos patikimai padės sumažinti šilumos praradimą namuose“, – pasakoja M. Vasiliauskas.