Nuo ko pradėti namo statybą?
Prieš pradedant planuoti nuosavo gyvenamojo namo statybą galvoje dažnai turime viziją – kokia bus virtuvė, kaip atrodys lauko terasa ir kokius baldus ten dėsime, kiek ir kokių augalų auginsime savo nuosavame kiemelyje ir daugelis kitų apmąstymų. Kad ir kaip visa tai lengvai ir gražiai skamba – reikia apgalvoti labai daug kitų papildomų veiksmų, kurių reikės iki ramio mėgavimosi saule savame kieme.
Pirmas žingsnis – biudžetas
Pirmasis ir esminis dalykas, kurį reikia apibrėžti – biudžetas. Į jį turi tilpti namo statyba, jo įsirengimas ir papildomi darbai. Jeigu planuojate namą statyti su banko pagalba, rekomenduotina žemę, kurioje bus statomas namas, įsigyti pirmiausia savo lėšomis, nes tai labai palengvins namo statymą. Žinoma, priklausomai nuo turimos žemės, bus realizuojamas ir namo projektas. Šiuo atveju galima rinktis iš dviejų variantų – pirmiausia turėti viziją, kokie turi būti jūsų namai, ir tuomet viską sudėliojus apskaičiuoti, kokia yra galutinė suma, arba nusibrėžti konkretų biudžetą, kurį galite skirti namui ir pagal jį priimti sprendimus, kurie tilptų į jūsų turimą namo biudžetą. Kuomet biudžetas jau nuspręstas, reikia atsižvelgti į namo projekto kainą. Dažnu atveju namo projekto kainą sudaro 5% nuo galutinės namo kainos (tarkime, kad namo kaina yra 100000 eurų, vadinasi namo projekto kaina bus 5000 eurų). Tačiau, būtina pabrėžti, kad kiekvieno projekto kaina yra individuali ir priklausanti nuo projektą sudarančios įmonės arba architekto.
Namo projektas
Jokio namo statyba nėra įmanoma be paruošto namo projekto. Tai lyg žemėlapiai, kuriuos turime keliaujant ir norime sekti kiekvieną praeitą ir ateinantį žingsnį. Namų projektavimai yra pateikiami architektams, kurie turėdami meno gyslelę sukuria nuostabaus grožio namų projektus, o turint namo projektą galima sužinoti ir preliminarią namo pastatymo kainą. Yra svarbu atkreipti dėmesį, kad žiūrint iš matematinės pusės labiau apsimoka statyti didesnius namus. Labiausiai namo kainai daro įtaką santykis tarp namo elementų plotų ir bendro namo ploto. Pavyzdžiui, kvadrato formos namų sienų plotas yra mažesnis, nei stačiakampio, nors abiejų sienų plotas yra toks pat. O taip pat name yra tokių elementų, kaip kaminas, židinys, kurių kaina nepriklausys nuo bendro namo ploto.
Šildymo sistema name
Šildymo sistema tiesiogiai daro įtaką namo projektui, namo statymo kainai ir gyvenimo kokybei name. Šį žingsnį būtina rimtai apsvarstyti ir idealiausiu atveju namo projektavimo metu jau reikėtų žinoti, kokią šildymo sistemą norėsite rinktis, ar tai bus kietas kuras, kuriam reikia didelės katilinės ir kamino, ar tai bus kitas šildymo būdas.