Mano paskyra (klientams) Profesionalams
Paslaugos
Apie mus Naujienos ir patarimai DUK
Mano paskyra DUK

Kodėl energetikos sektoriaus darbuotojams privalomas atestatas?

2021-01-26

Ne kiekvienas mėgstantis „meistrauti“, gali vadinti save meistru. Profesionalus meistras privalo turėti pažymėjimą, kuris patvirtintų jo gebėjimus. Jeigu meistras puikiai išmano sritį, kurioje dirba, pažymėjimą gauti bus tikrai paprasta. Apie pažymėjimo svarbą, kokias apsaugas meistras gauna jį turėdamas bei kaip jį gauti, mums pasakoja specialistai.

Energetikos darbuotojams svarbus reikalavimas

Vis dar kai kurie energetikos darbuotojai, dirbantys elektros, šilumos, dujų, naftos ar kitais įrengimais, nežino, kad turėti energetikos darbuotojo pažymėjimą yra privaloma. Šį reikalavimą apibrėžia ir Lietuvos Respublikos įstatymai. Tiesa ta, kad net keičiant elektros lemputę, meistras privalo turėti atestavimą patvirtinantį dokumentą.Ne kiekvienas mėgstantis „meistrauti“, gali vadinti save meistru. Profesionalus meistras privalo turėti pažymėjimą, kuris patvirtintų jo gebėjimus.
Plačiau apie tai, kas yra energetikos darbuotojų atestavimas, mums aiškina Energetikos specialistas Andžejus Gabrunas.
„Energetikos darbuotojų atestavimas – tai yra tikrinimas, ar energetikos darbuotojas pagal einamas pareigas ar faktiškai atliekamą darbą atitinka jam keliamus kvalifikacinius reikalavimus, ar turi reikiamą išsilavinimą ir pakankamą darbo stažą savo veiklos srityje, ar išmano energetikos įrenginių įrengimo, eksploatavimo, techninės saugos, darbuotojų saugos ir sveikatos bei kitų teisės aktų, reglamentuojančių energetikos veiklą, reikalavimus“, – apibrėžia šią sąvoką pašnekovas.

Atestavimas turėtų tapti prioritetu

Visgi, nedaugelis meistrų žino, kad neturėdami pažymėjimo patys pakiša sau koją.
„Valstybinei energetikos reguliavimo tarnybos (VERT) inspektoriui patikrinus rangovo, dirbančio darbus objekte kvalifikacinį pažymėjimą ir jų neradus, bus stabdomi darbai ir surašytas įpareigojimas pateikti pažymėjimus“, – apie galimas grėsmes meistrams, neturintiems pažymėjimo, aiškina „PortalPRO“ Kompetencijų centro vadovas Kęstutis Puplauskas.

Taip pat specialistai įspėja, kad meistrai, neturintys pažymėjimo, gali nukentėti ir finansiškai.
„Nė viena draudimo bendrovė neprisiims atsakomybės, jei draudėjas – meistras yra neatestuotas. Tai yra viena iš svarbiausių naudų, kurios netenka atestato neturintis darbuotojas“. – sako A. Gabrunas.

Gauti dokumentą nėra sudėtinga

Atestuoto meistro pranašumus skuba pabrėžti ir „Kiwa Inspecta“ įmonėje dirbanti sertifikavimo specialistė Ingrida Kasparavičiūtė.
„Pažymėjimo turėjimas specialistui suteikia pranašumą prieš kitus, dirbančius toje srityje asmenis, neturinčius pažymėjimo. Turėdamas pažymėjimą asmuo įrodo klientui, kad jis nėra tik savamokslis, bet yra supažindintas su platesne sritimi, užtikrintai išmano savo darbą bei gali atsakyti už atliktų darbų kokybę“, – pažymėjimo naudą įvardija specialistė.

Ne vienam gali atrodyti, kad norint gauti energetikos darbuotojo pažymėjimą ir tapti atestuotu specialistu, teks išeikvoti daug savo laiko ir jėgų. Gauti pažymėjimą kur kas lengviau nei gali pasirodyti iš pirmo žvilgsnio.

Meistrai nusprendę gauti dokumentą, turi užpildyti ir pateikti paraišką šią paslaugą teikiančiai įmonei (įmonių sąrašą pateikiame žemiau) ir pateikti asmens bei įgytą išsilavinimą patvirtinančius dokumentus. Taip pat svarbu pateikti pažymėjimus, išklausytų kursų, susijusių su atestuojama sritimi, dokumentus. Kai kurioms sritims keliami specialieji reikalavimai. Jeigu asmuo jų neturi, reikalingi dokumentai gali būti išduoti toje pačioje sertifikavimo įmonėje.

Taip pat meistras privalės išlaikyti paruoštą kvalifikacinių žinių patikrinimo testą. Šalyje siaučiant pandemijai, atestavimas organizuojamas nuotoliniu būdu. Meistrui, atitinkančiam visus keliamus reikalavimus, bus išduodamas pažymėjimas ir asmuo galės teisėtai dirbti energetikos sityje.
„Specialistui dirbančiam srityje, pagal kurią bus atestuojamas, klausimai tikrai nebus sudėtingi. Egzaminas yra testo tipo, su trimis atsakymo variantais, iš kurių vienas teisingas. Klausimams atsakyti duodama pusantros valandos. Kadangi egzaminas laikomas nuotoliniu būdu, atsakymas pateikiamas per kelias minutes. Pažymėjimas išrašomas dažniausiai per 2-3 d.d. Kaina apie 85 eur+PVM.“, – pasakoja I. Kasparavičiūtė ir priduria, kad paprastai atestavimai vyksta du kartus per mėnesį. Kartais papildomai susirenka ir papildoma grupė.

Pateikiame akredituotų energetikos darbuotojus atestuojančių sertifikavimo įstaigų sąrašą (visą svarbią informaciją apie dokumentus bei proceso tvarką, rasite kiekvienos įmonės puslapyje ar susisiekus asmeniškai su konsultantu):

– VšĮ Energetikų mokymo centro Sertifikavimo skyrius;
– UAB SDG Inžinerijos departamento Sertifikavimo įstaiga;
– VšĮ „Nauja kvalifikacija“ Sertifikavimo skyrius;
– UAB „Kiwa Inspecta“ Sertifikavimo įstaiga;
– Lietuvos ir Vokietijos uždarosios akcinės bendrovės TUVLITA Energetikos darbuotojų sertifikavimo įstaiga;
– UAB „Verslo Aljansas“ Sertifikavimo įstaiga.