Tvoros statymo taisyklės, kurias reikia žinoti
Tvoros yra priskiriamos nesudėtingų statinių kategorijai. Nors įrengiant tvorą įprastai neprireikia leidimų, tačiau tam tikrus dalykus vis dėlto būtina žinoti. Kai siekiama išvengti tam tikrų galimų nemalonumų, būtina atsižvelgti į keletą svarbiausių dalykų, kuriuos netrukus aptarsime.
Kada svarbu rinktis ažūrinę tvorą?
Jei tvora yra statoma ant sklypo ribos, reikės gauti rašytinį besiribojančio sklypo savininko sutikimą. Jei tvora yra 1 m nuo šios ribos, 1-2 metrų aukščio tvorai yra taikomi tokie reikalavimai:
- Kai tvora yra statoma šiaurinėje pusėje (tarp 315° ir 45º), būtina rinktis ažūrinę tvorą, kurios kiaurymių plotas yra 50 procentų didesnis už bendrą tvoros plotą (į šį plotą skaičiuojama ir stulpai bei cokolinė dalis, jei tvora meta šešėlį į gretimą teritoriją);
- Kai tvora statoma rytinėje (tarp 45° ir 135°) ir vakarinėje (tarp 225° ir 315°) jūsų sklypo pusėje, ažūrinės tvoros kiaurymių plotas turėtų sudaryti daugiau nei 25 procentus bendro tvoros ploto;
- Kai tvora statoma pietinėje pusėje (tarp 135° ir 225°), tvoros tipui nėra keliami jokie reikalavimai.
Vis dėlto, jei tam neprieštarauja kaimynai, šių reikalavimų galima ir nesilaikyti, tačiau tokiu atveju reikės susirinkti rašytinius kaimynų leidimus.
Kitos svarbios tvoros statymo taisyklės
Jei 1-2 metrų aukščio tvora bus statoma kultūros paveldo objekto teritorijoje, tokiu atveju reikės savivaldybės rašytinio pritarimo supaprastintam statybos projektui.
2–5 metrų aukščio tvora priklauso antrai nesudėtingų statinių kategorijai. Svarbu žinoti, kad aukštesnei tvorai yra keliami aukštesni reikalavimai. Jei tvora bus statoma mieste, saugomoje teritorijoje, paviršinių vandens telkinių apsaugos zonose, ar kultūros paveldo objekto teritorijoje, reikės kreiptis į vietinę savivaldybę ir gauti rašytinį pritarimą supaprastintam statybos projektui. Tokios tvoros kiaurymėms taikomi didesni reikalavimai nei 1-2 m tvoroms: šios tvoros akytumas turėtų siekti bent 80 procentų.
Labai svarbu ir tai, kokia yra tvoros konstrukcija. Tvoros pagrindas neturi trukdyti nutekėti paviršiniam vandeniui iš gretimo sklypo. Jei tvoros pagrindas tam trukdo, kartu su kaimynu reikia ieškoti abiem pusėms tinkamo sprendimo: pavyzdžiui, įrengti vandens nutekėjimą, pasirūpinti drenažu, ir t.t.
Jei planuojate atitverti savo kiemą nuo gatvės ar vandens telkinio, būtina peržiūrėti konkrečius bendruosius planus, kuriuose yra nurodomos apsauginės zonos. Tam tikrose teritorijos dalyse gali būti draudžiama statyti įvairius statinius ar įrengti tvorą.
Jei tam tikroje vietovėje tvora yra įrengta jau labai seniai, kartais gali kilti keblumų nustatyti, kam ji priklauso. Tokiu atveju abu kaimynai turi galimybę naudotis šia užtvara, tačiau be kaimyno leidimo tvoros negalima išardyti ar jos pakeisti. Jei abu kaimynai nusprendžia šią tvorą perdaryti ar išardyti, su tuo susijusias išlaidas kaimynai gali dalintis lygiomis dalimis (arba pagal bendrą susitarimą).