Profesionalams
Paslaugos
Apie mus Naujienos ir patarimai DUK

Dirbti legaliai: kodėl?

2020-11-02

Vieša paslaptis, jog dalis remonto ir statybos sferoje dirbančių žmonių renkasi dirbti – nelegaliai, neįteisinus savo veiklos ir už gautas pajamas nemokant jokių atitinkamų mokesčių. Šie žmonės įsitikinę, jog pasirinkus nelegalų darbo kelią jie tampa pranašesni už tokią pat veiklą vykdančius, tačiau legaliai dirbančius darbuotojus, nors, kaip teigia ekspertai, šis įsitikinimas yra šimtu procentų klaidingas.

Nelegalus darbas griauna ateities planus

Dažniausiai nelegalią darbo veiklą pasirinkę meistrai tokį šešėlinės darbo rinkos modelį remia dėl neva didesnio darbo užmokesčio nei dirbant legaliai deklaruotą darbą. Visgi, dažniausiai toks pasirinkimas meistrams sukelia daug neigiamų pasekmių: slapstymąsį nuo patikrinimą vykdančių darbo inspekcijos specialistų ar nusivylimą jiems sudėtingu metu.
Puikus pavyzdys – visos legaliems darbuotojams teikiamos paslaugos. Nelegaliai dirbantis žmogus negali gauti išmokų įvykus nelaimingam atsitikimui darbe ar ligos atveju, kas yra itin aktualu šiuo, visame pasaulyje aktyvios pandemijos, metu. Taip pat šešėlinę darbo rinką remiantis darbuotojas negali nemokamai naudotis valstybinės sveikatos priežiūros paslaugomis, gauti paskolos banke ar pasinaudoti išperkamąja būsto ar kito turto nuoma, senatvėje, dėl nesukaupto darbo stažo, šis asmuo gaus ženkliai mažesnę pensiją.

Darbo inspekcijai nustačius, jog meistras nelegaliai, neregistravęs šios veiklos, vykdo darbų užsakymus, jis ne tik turi susimokėti atitinkamas nelegalaus darbo ir mokesčių vengimo baudas (dažniausiai jos prasideda nuo 1000 eurų), tačiau jam taip pat mažinamos arba apskritai naikinamos jo gaunamos socialinės ir nedarbo socialinio draudimo išmokos bei kompensacijos.

Su darbo teise dirbantys specialistai pastebi, jog nelegaliu darbu užsiimantys meistrai dažnai tampa atskirti nuo visuomenės, yra nepilnaverčiai jos nariai, nedeklaruodami darbo ir nemokėdami mokesčių jie daro nemenką žalą visai valstybės gerovei ir vis daugiau žmonių tai pastebi. Dėl šios priežasties pastaraisiais metais Valstybinė darbo inspekcija fiksuoja vis didesnius, nelegalaus darbo, įtarimų srautus.

Klientai ieško legalių darbuotojų

Kaip pasakoja Valstybinės mokesčių inspekcijos direktorė Rasa Virvilienė, tais atvejais, kai atliekant pastatų remonto darbus darbuotojas veiklą vykdo teisėtai, pagal individualios veiklos pažymėjimą, klientams yra išduodama sąskaita faktūra arba PVM sąskaita faktūra, taigi, klientai gali pasinaudoti gyventojų pajamų mokesčio (GPM) lengvata ir susigrąžinti dalį išlaidų, sumokėtų už suteiktas paslaugas.

Norėdami pasinaudoti gyventojų pajamų mokesčio (GPM) lengvata gyventojai Valstybinei mokesčių inspekcijai gali pateikti Gyventojo pranešimą apie išlaidas PRC912 arba deklaruoti pajamas EDS vedlio pagalba.

Pastebima, jog vis daugiau klientų, savo namuose užsisakančių remonto darbus, ieško legaliai dirbančių meistrų. Spėjama, jog ateityje ši, legalių darbuotojų paieškos, tendencija tik didės.

Remiantis skaičiais, praėjusiais, 2019 metais, būsto remontui patirtas išlaidas Valstybinei mokesčių inspekcijai pateikė apie 7,2 tūkst. gyventojų ir deklaravo grąžintiną – 2,2 mln. eurų gyventojų pajamų mokesčio (GPM) permoką.