Šildymas briketais – kaip kurenti, kodėl verta rinktis
Artėjant šaltajam žiemos sezonui ir gyvent būste, kuriame yra židinys, gali kilti mintys – ar žiema bus šilta ir židinys bus naudojamas mažai? O galbūt bus itin šalta žiema ir židinio šilumos būstui sušildyti reikės labai daug? Lietuvoje vyraujant šaltoms žiemoms šiluma ir jaukumas namie – vienas pagrindinių poreikių, tad šildymas briketais – idealus pasirinkimas namuose.
Kodėl verta rinktis šildymą briketais?
Visų pirma – briketai neužima daug vietos ir lyginant su malkomis jie labai patogiai sandėliuojami. Taip pat briketuose nėra oro tarpelių, kadangi jie yra presuojami, o tai sukuria sąlygas jiems daugiau degimo energijos panaudoti virsmui į šilumą. Prieš presuojant pjuvenos yra visiškai išdžiovinamos, todėl briketai gaunami visiškai sausi i priešingai, nei malkas, jų džiovinti papildomai nereikia. Dėl šios priežasties briketai gali būti iki 3 kartų kaitresni, negu malkos, o tai reiškia, kad šaltajam sezonui breketų reikėtų sunaudoti mažiau, negu malkų.
Ar galima pasigaminti savarankiškai?
Prieš tai minėta, kad briketai yra gaminami juos presuojant, tad natūraliai kyla klausimas – ar įmanoma briketus pasigaminti savarankiškai, o atsakymas – taip! Žinoma, šiam procesui būtina turėti ir atliekų ir presą. Presą galima įsigyti arba pasinaudoti privačių asmenų siūloma briketavimo paslauga.
Briketų rūšys ir jų bruožai
Yra trys pagrindinės briketų rūšys – medienos briketai, durpių briketai ir saulėgrąžų briketai. Medienos briketai – dėka nedidelės drėgmės pasiekia vidutinį 4300 kcal/kg ir aukštesnį kaitrumą. Nedidelis tokių briketų peleningumas bei gera kaina leidžia jiems išlikti lyderiais tarp briketų rūšių ir taip pat leidžia išlikti ekologišku pasirinkimu.
Durpių briketai – yra kaloringi ir yra vieni iš pigiausių briketų rūšių, tačiau yra stipriau peleningi.
Saulėgrąžų briketai – yra brangiausi, o jų pelenai yra linkę šlakuotis.