Saugaus darbo taisyklės esant Covid-19 grėsmei

Dažnai nelaimių ar nepalankių atsitikimų pavyksta išvengti tuomet, kai puikiai žinome saugaus darbo taisykles. Esant dabartinei situacijai – išliekant Covid-19 grėsmei bei artėjant gripo sezonui, respiratoriai, medžiaginės kaukės, pirštinės – būtinos apsaugos priemonės, kurios gali apsaugoti ne tik aplinkinių, bet ir mūsų pačių sveikatą. Tad meistras privalo laikytis saugos rekomendacijų, asmens higienos reikalavimų, dažnai plauti ir dezinfekuoti rankas, neliesti rankomis veido, laikytis kosėjimo ir čiaudėjimo etiketo.
Tinkama rankų higiena ir pirštinės
Žmogus nevalingai savo veidą per dieną paliečia virš 4000 kartų. Todėl rankų švara ir rankų dezinfekcija yra vienas iš svarbiausių dalykų, siekiant apsisaugoti nuo virusų.
Tinkama rankų higiena sumažina koronaviruso ir kitų užkrečiamųjų ligų perdavimo ir užsikrėtimo riziką. Rankų higiena – tai dažnas ir tinkamas rankų plovimas vandeniu su muilu ne trumpiau nei 20-40 sekundžių arba rankų valymas alkoholio turinčiomis priemonėmis – dezinfekciniais skysčiais.
Rankų plovimui rekomenduojama naudoti skystą muilą, rankas plauti reikėtų vėsiu vandeniu, nes karštas vanduo nuriebalina, skatina odos pabrinkimą (patinimą), išsausėjimą.
Jei nėra galimybės nusiplauti rankų, rekomenduojama naudoti antiseptikus (dezinfekavimo priemones). Tinkamas jų naudojimas nužudo daugumą mikroorganizmų ant rankų ir užkerta kelią ligoms plisti. Jei rankos nešvarios, prieš naudojant alkoholio turinčius rankų dezinfekavimo skysčius, rankas reikia nuplauti vandeniu su muilu.
Rankų higieną reikia atlikti prieš užsidedant ar nusiimant asmenines apsaugos priemones: pirštines, veido kaukes.
Mes dažnai liečiame svetimus paviršius ir nežinome, kas juos lietė prieš tai. Todėl visiems, ypatingai darbuotojams, dirbantiems klientų patalpose, pirštinių mūvėjimas yra itin svarbus. Mūvėdami pirštines išvengiame tiesioginio sąlyčio su pavojingais paviršiais.
Veido apsauga
Vienkartinės apsauginės kaukės užtikrina kvėpavimo takų apsaugą nuo grėsmės, kurią gali lemti dulkės ir ore esančios dalelės, tokios kaip įvairūs milteliai, aerozolis, virusai ir bakterijos. Tai reiškia, kad jos filtruoja kenksmingas oro daleles. Kvėpavimo takų apsaugai skirtos vienkartinės apsaugos kaukės, medžiaginės veido kaukės ir respiratoriai.
Teisingos veido apsaugos priemonių dėvėjimo taisyklės:
Šiuo metu veido kaukės yra labai svarbi apsaugos priemonė, kadangi jas dėvint, darbuotojas neįkvėps kito žmogaus išpučiamų bakterijų. Netgi medžiaginė kaukė sudaro fizinį barjerą, kad mes neįkvėptume svetimų oro lašelių.
Dirbantiems lauke, patariama dėvėti medžiagines veido kaukes, o dirbantiems patalpose, pas klientus – respiratorius, kurie oro lašelius filtruoja. Tai yra didžiulė apsauga, kokią naudoja net medikai.
SVARBU – prieš užsidedant respiratorių būtinai dezinfekuokite rankas ir laikykitės žemiau pavaizduotos respiratoriaus užsidėjimo sekos. Užsidėjus respiratorių – užsidėkite ir apsaugines pirštines.
Respiratoriaus užsidėjimo seka
Nusiėmus respiratorių pravalykite jo vidinę ir išorinę pusę dezinfekcine servetėle arba vienkartine nosinaite sudrėkinta dezinfekciniu skysčiu. Išvalyta respiratorių įdėkite į maišelį. Namuose respiratorių galima dezinfekuoti (lengvai supurkšti, bet nesudrėkinti) vandenilio peroksido tirpalu. Tirpalo sudėtis (1:6) – 3% vandenilio peroksido 10 ml sumaišyti su 60 ml vandens. Medžiaginę kaukę reikia skalbti rankomis muilo tirpale, o skalbimo mašinoje – užstačius 70 laipsnių režimą ir ne trumpiau nei 25 min.
Jeigu pajutote šiuos simptomus, rekomenduojame likti namuose:
- karščiavimą 37,3° C ir daugiau;
- slogą;
- kosulį;
- čiaudulį;
- pasunkėjusį kvėpavimą;
- viduriavimą;
- vėmimą ir pan.
Visiems linkime būti saugiems darbe